آموزش های کاربردی زعفرانی

مراحل آبدهی زمین | آموزش قسمت ۳

 

رسیدیم به بخش آموزش های کلیدی و کاربردی و این هفته باز هم همراه خواهیم بود با مهندس مالکی عزیز که قبراق و زعفرانی و پر نشاط این قسمت هم ما رو همراهی خواهند کرد و در محضرشون هستیم.

-آقای مهندس خیلی خوش آمدین.

+قربان شما سلامت باشین، خسته نباشین.

-درود بر شما خیلی هم خوش آمدین. میخواین یه خوش و بش داشته باشین با شنونده ها همین اول؟ بفرمایین.

+خدمت کشاورزای محترم خسته نباشید میگم که زعفرون کارا می دونم کارشون شروع شده. انشالله برداشت خوبی داشته باشن.

-بله شهریورم ماه زعفرانی محسوب میشه.

+دیگه از مرداد معمولا شروع میکنن به کار بعدش شهریورم…

-چیکار میکنن تو شهریور بیشتر؟

+توی اینا، مرحله آبدهی داریم که اصطلاحا برج ۵ آب میدن.

-مرداد؟

+مرداد ماه بله، شهریور آب میدن و اوایل مهر هم آب میدن که گل و زودتر …

-زمان به خصوصی داره؟ مثلا بگیم اول شهریور؛ وسط شهریور اخر شهریور؟

+بله بله. عرضم به حضورتون، از ۱۵ مرداد یه بار آب میدن. ۱۵ تا ۲۰ ام. ۲۰ ام شهریور هم یک آب نیاز داره و ۱۰ ام مهر هم یک آب. این ها معمولا دیگه از ۲۵ ام مهر به بعد گل میده.

-درسته. یه سوال پیامکی برای برنامه مطرح کردیم. گفتیم که بینندگان و شنوندگان البته بفرماین که در روش کاشت دانه تسبیحی زعفران در هر هکتار، چه مقدار پیاز زعفران کاشته میشه؟ گزینه هاش هم : الف) ۲-۵ تن  ب)۵-۶ تن ج)۸-۱۰ تن  د) ۱۰ تن به بالاست. من یه سوال دارم از شما. روش کاشت دانه تسبیحی رو یه توضیح مختصری میدین لطفا؟

+ روش کاشت دانه تسبیحی روش جدیدیه که از سال ۹۱ من خودم شروع کردم و جا افتاد برای مردم. این روش به صورت کشت فشرده انجام میشه و سر سال ۵ام یا ۶ام زمین، قطعا باید تخلیه بشه.

-درسته

+چون که عملکرد در واحد سطح…

-چرا اسمشو گذاشتین دانه تسبیحی؟

+چون به صورت دانه تسبیح یکی یکی پیازا روی خط گذاشته میشه.

-آهاا. یعنی بر اساس ترتیب کاشتش این کار انجام میشه.

+کاشت بله. بستگی به وزن پیاز داره و فاصله بین دو تا پیاز مشخص میشه.

-بسیار عالی. پیام های شما و سوالات شما رو در حوزه های مختلف که  برای برنامه ارسال فرمودین در اختیار آقای مهندس مالکی قرار داده بودیم و ایشون حالا این بار هم دست پر در برنامه حضور پیدا کردن قرار هست همینک صحبت های باز هم آموزشی و کاربردی رو تقدیم شما بکنیم. از کجا شروع بکنیم؟

+من ابتداً فرا رسیدن ماه محرم رو خدمت هم وطنان و کشاورزان عزیز تسلیت عرض میکنم.

-درود بر شما.

+انشالله که هممون زائر امام حسین باشیم.

-انشالله.

+ما از اینجا شروع بکنیم که آیا مرداد یا برج ۵ آب بدیم یا ن؟ چه نوع زمینی رو باید آب بدیم، چه نوع زمینی رو نباید آب بدیم؟ برج ۵ که آب میدن چون فصل گل انگیزی زعفرانه، یعنی زعفران ۲ تا خواب داره. یکی خواب حقیقی داره یک خواب ظاهری داره. قبلا تو برنامه گفتم خواب حقیقی زعفران از زمانی که علف زعفران رو به زرد شدن کرد، به مدت ۱ ماه تا ۴۵ روز کاملا خوابه. تو خرداد ماه این اتفاق میوفته و بهترین زمان زمان کشته.

-درسته.

+بعد از اون، اون ظاهرا خوابه. ولی خود پیاز اون فعل و انفعالات درون سلولیش، آغاز میشه برای گلدهی و برگ و ریشه و اینا. این موقع اگر محدوده پیاز، مرطوب و سرد باشه، گل انگیزی خیلی بهتری انجام میشه. حالا چه نوع زمینی ما باید آب بدیم؟ چه نوع زمینی نباید آب بدیم؟

-به نوع زمین یعنی میخوایم برسیم که…؟

+نه نه. به مقدار خود پیاز. که …

-ینی منظور…

+از لحاظ وزنی و آفت و اینا.

-اها پس اصلا خاک و اینا نیست. موقعیت زمین نیست.

+نه.

-خب

+شما سوال خوبی مطرح کردین. اینو خدمت شما عرض کنم. اولا کشاورزا باید قطعا آب و خاک رو آزمایش کنن. هر سال آزمایش کنن. چون که اکثر خاک مناطق ما، من مزرعه خودم حتی PH بالایی داره، ینی بالای ۸.۲ و آب هم PH بالایی داره و زعفرون اینجور زمینی دوست نداره. طرف اسیدی دوست داره یعنی اگه پایین تر باشه نمرش، غلیایی میشه.

-بله بله.

+برای همین میایم از گوگرد استفاده میکنیم که این PH رو بیاریم پایین متعادلش کنیم. به خاطر اینکه املاح و همین کودهایی که داخل زمین قابل جذب بشه برای گیاه. خدمت شما عرض کنم حالا ما چه نوع زمینی رو باید آب بدیم برج ۵ چه نوع زمینی رو نباید آب بدیم؟ قطعا کشاورز باید زمینشو تست کنه. پیازشو در بیاره، نگاه کنه. کاملا پوست روشو بکنه، از لحاظ وزنی ببینه ایا بالای ۸ گرم هست یا نیست؟ اگر بالای ۸ گرم بود که عرضم به حضور شما اولین گزینه خوبیه که آب بدیم. چون بالای ۸ گرم گل زیادی داره و نگاه کنه که قارچ و کنه نداشته باشه. اگر این زمین قارچ و کنه داشته باشه، قطعا اگه آب بده، چون که قارچ و کنه توی دما و رطوبت رشد میکنه، بله…

-دردسر ساز میشه.

+خدمت شما عارضم ۱۰۰ درصد بله. دما که برج ۵ معمولا مرداد ماه گرمه، رطوبت هم که ماها داریم به خاک میدیم. پس یک چیزی مضاعف میشه که سریع قارچ رشد کنه و بیاد بیرون. پس اول باید ما تراکم رو نگاه کنیم. ببینیم آیا تراکم خاک، اگه بالای ۵۰ درصد بالای ۸ گرم تا ۱۰ گرم باشه این به صرفه که اب بدیم. و به شرطی که سالم باشه پیاز و زمین. خدمتون عرض کنم که سال اول، یعنی امسال که کاشتن، سال اول میشه سال گل. اینا رو به هیچ وجه چون تراکم پیاز کمه، ما نباید آب بدیم. زمینی که پر تراکمه باید آب بدیم. و هر سال هم نباید ما این زمین رو برج ۵ آب بدیم. چون ضعیف میشه. خاصیتی که داره گل بیشتری میده کسانی که برج ۵ آب میدن. گل بیشتری به زمین میده ولی یک عیبی هم که داره، به خاطر اینکه رشد ریشه بیشتر ریشه میزنه و هوا هم گرم هست، خود اصطلاحا چال زعفرون و علف زعفرون رشد میکنه و چیدن زعفرون یک مقداری…

-سخت میشه؟

+سخت میشه بله. اینم خودشون باید در نظر بگیرن. خود کشاورز که هر کدوم با صرفه تره، این کارو انجام بده. قطعا زمینایی که کنه و قارچ دارن به هیچ عنوان برج ۵ آب ندن و اینو بذارن برای برج ۷ که دمای هوا شب و روز یک اختلافی بین عرضم به حضور شما، حدود ۱۰ تا ۱۵ درجه یک هفته متوالی بود، اقدام به آبیاری بکنن. یا خود کشاورزا می تونن باز توی برج ۷ آب و اینا ندن، پیاز رو در بیارن، خود پیاز به محض اینکه اون نیاز سرماییش رو ببینه، شروع میکنه به ریشه دهی. وقتی که ریشه داد، قطعا باید رطوبت و مواد غذایی مربوط به ریشه باشه که شروع کنه به رشد.

-بسیار عالی. خیلیم خوب و عالی. متشکرم از آقای مهندس مالکی عزیز. از شما شنوندگان عزیز هم بخوام که سوالات خودتون رو برای بخش آموزش های کاربردی، به شماره پیامک برنامه به شماره ۵۰۰۰۴۰۰۰۸۵۰۸۵۰ ارسال بکنین. قطعا آقای مهندس مالکی، پاسخگو خواهند بود. از آقای مهندس مالکی تقدیر و تشکر مجدد بکنم و از شما بخوام همچنان با رادیو زعفران همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید