مصاحبه با فعالین زعفرانی

قسمت ۱ | مصاحبه با دکتر فرهاد سحرخیز

دکتر فرهاد سحر خیز

مدیر عامل گروه شرکت های سحرخیز

 

 

 

 

 

۰۵:۵۸

درود بر همه شما شنوندگان عزیز رادیو زعفران. می‌خوایم از دل برنامه رادیو زعفران در زعفرانی‌ترین شهر جهان، تربت حیدریه، به تورنتوی کانادا بریم. جاییکه مردی با ما گفتگو خواهد کرد که متولد ۱۳۵۵ در مشهد هست و سال ۱۳۱۱ به واسطه مرحوم حاج محمد وارد این صنعت شدند. و از سال ۱۳۸۱ در ۵ قاره جهان میزبان صادرات زعفران ایران شدند و دکتری مدیریت اجرایی دارند و اولین دانشکده زعفرانی ایران رو تاسیس کردند. برگ ذرینی به تاریخ این صنعت با این دانشکده اضافه شده که قابل افتخار هست. می‌خوام با احترام و افتخار همراه بشم با دکتر فرهاد سحرخیر، مدیرعامل گروه شرکت‌های سحرخیز.

-آقای دکتر سلام. درود بر شما.

+سلام عرض می‌کنم قربان خدمت شما و همه‌ همکاران عزیز. خیلی خوشحالم که این شانسو دارم که در شرایطی که به خاطر این موضوع عالم گیر کرونا ( با خنده) ما اینجا فعلا گیر افتادیم. بازهم به لطف زحمات شما، این امکان باشه که درمورد زعفرون، ولی با یه فاصله خیلی زیاد، گپ بزنیم با هم دیگه.

-خیلی عالی، خیلی عالی. من یه نکته‌ای رو به شنوندگان عزیز بگم. درحالیکه شما فقط صدای دکتر فرهاد سحرخیز رو می‌شنوید، من این افتخار رو دارم که تصویر پرنشاط آقای دکتر سحرخیز رو ببینم. چون ارتباط ما به صورت اینترنتی و تصویری هست و باید بگم که ظاهرا زعفران برای هیچکسی تاثیر نداشته، برای دکتر فرهاد سحرخیز که زندگیش با زعفران بوده، کاملا تاثیر گذاشته. این رو میشه از لبخندی که روی لب‌های آقای دکتر هست، حدس زد. آقای دکتر بفرمایید ببینیم از تاریخچه زعفران سحرخیزی برامون بگید.

+تمنا می‌کنم. همینطور که فرمودین، به هر حال این یک کسب و کار خونوادگی بود که توسط پدربزرگ خونواده در اصل در سال ۱۳۱۱ شروع شد. ولی خب متاسفانه به خاطر فوت تقریبا زود هنگام ایشون در سال ۴۲ دیگه این سکان به دست پدر و عموی من سپرده شد و همیشه واقعا هر جا صحبت شده، عرض کردم که فرایند تبدیل دکان عطاری پدربزرگ به یک برند و در حقیقت تبدیل شدنش به برند ملی، کاری بود که توسط پدر و عموی من صورت گرفت. خب تقریبا از اواخر دهه ۷۰ بود که نسل سوم وارد این تجارت خونوادگی شدند و یک اصلاح کردن خودش، به روز کردن خودش، و در نهایت همونجور که شما فرمودین، ورود به بازارهای بین‌المللی، و به نظر من یک سری افتخارآفرینی‌هایی که متعلق به صرفا خونواده ما نیست. من خودم نگاهم به خیلی از برندهایی که عقبه‌ی خونوادگی دارند، یک کار ملیه و این رو متعلق به همه کشور و همه مردم می‌دونم و این رو از صمیم قلبم عرض می‌کنم.

-اینکه، اینکه گفتید که یه جورایی میراث پدربزرگ رو انگاری حراست کردید و اینطوری پر و بالش دادید و به سطح جهانی رسوندید خیلی ارزش داره. من خیلی دوست دارم که درمورد این قضیه بیشتر صحبت بکنیم، اما چون موضوع برناممون رو اختصاص دادیم به زعفران در دوران پسا کرونا، و الان هم اتفاقا شما در مطلع گفتارتون فرمودید، به هر حال به خاطر وضعیت کرونا اونجا گیر افتادین، من سوالم این هستش. اجازه بدید که برگردیم به موضوع برنامه و این قول رو به ما بدید که یه روز به صورت مفصل درمورد این تغییر دکان عطاری پدربزرگ به این مجتمع عظیم صادراتی، به صورت مفصل با ما گپ و گفتی داشته باشید و بیشتر صحبت کنیم. مخصوصا برای نسل جوان که کارها رو بعضی وقتا سخت می‌گیرن. می‌خوایم این تاثیر رو با هم دیگه مرور بکنیم. اما الان از تاثیر کرونا بگید در بازارهای فعلی صادراتی، و بازارهای مصرف زعفران چه در سطح ایران و چه در سطح بین‌الملل.

+بله؛ خیلی ممنونم از موضوع بسیار خوب و دغدغه روزی که شما مطرح فرمودین. به هر حال چون شروع این داستان کرونا از چین بود و چین در حال حاضر، یکی از واردکننده‌های عمده حساب میشه برای زعفران ایران، خب از همون ابتدای شروع این مساله، تاثیر خودش رو نشون داد؛ کاهش صادرات به چین و همینطور که این بیماری از طرف شرق، حرکت کرد اومد به اروپا رسید و الان رسیده به آمریکای شمالی و تقریبا در پیکش داره قرار می‌گیره، در موضوع بازار بین‌المللی کاملا تاثیر محسوس خودش رو گذاشت. تقریبا می‌خوام عرض کنم شاید از ۷-۸-۱۰ روز پیش تقریبا صادرات دیگه کامل متوقف شد. در بازار داخل هم که خب، مطمئنم که همه همکاران من در، مخصوصا مشهد، خیلی آسیب دیدند. یا حتی تربت کسایی که در کار خرده فروشی زعفران هم بودند، به هر حال توی این چند ماه گذشته، آسیب زیادی دیدند که واقعا حالا باید با همون راه‌کارهایی که بشه بهش فکر کرد، ضرر و زیان رو جبران کرد؛ ولی احساس من اینه که به هر حال، باز خوشبختانه چون این روند بهبود و روند متوقف شدن این بیماری باز دوباره از همون شرق هم شروع شده، فکر می‌کنم که به هر حال، یعنی امید دارم که این چند، شاید یک ماه دوماه آینده، دوباره صادرات به چین راه بیوفته. چند تا موضوع با هم یه مقداری تلفیق شده. خب یه بخشیش اینه که تقاضا در اون کشورها نیست. یه بخشی اینه که فرضی که الان تقاضا باشه، خب چجوری کالا ارسال بشه برای مشتری؟ به هر حال ما خب همون تعداد محدود هواپیمایی‌هایی که داشتند برای ایران بار حمل می‌کردند، خب الان پروازها قطع شده و…

-ایشالله خیره و می‌گذریم انشالله به امید خدا از این ماجرا هم. علی ناصری، تهیه کننده خوب برنامه رادیو زعفران، یه پیشنهاد خوب داره. میگه که تا آقای دکتر یه نفسی تازه کنند و شنوندگان عزیز هم در مورد صحبت‌هایی که کردین یه مقدار فکر بکنند، شما رو از دل تورنتو در کانادا بیاریم به دل مشهد، به دل خراسان. یه موسیقی محلی با هم و با شما بشنویم.

+به به!

-بعد یه سوال ویژه دارم. می‌خوام از شما این رو بپرسم که پیشنهاد شما برای کشاورزها چه خواهد بود در بازار این روزها که تجارتشون رو وارد بورس بکنند یا بازار؟ بنابراین سوال بعدیمون اینه، کشاورزها هم حتما همراهی می‌کنند. الان می‌خوایم با هم یه موسیقی ارزشمند منطقه‌مون رو بشنویم. برمی‌گردیم با آقای دکتر سحرخیز، همراه میشیم.

…………………………………..

-به به، به به! امیدوارم همینقدر که ما صفا کردیم، شما هم هرجا که این موسیقی محلی منطقه رو شنیدید، به دلتون نشسته باشه. می‌خوام بگم که به دل دکتر فرهاد سحرخیز انقده خوب نشست که تو این بین فرمودن که سوالی طرح کنیم، در اختیار شنوندگان قرار بدیم و هر کس که پاسخ صحیح رو اعلام بکنه خودشون خواهد گفت که قراره به چند نفر هدیه بدیم… به چند نفر هدیه می‌دیم آقای دکتر سحرخیز؟

+عرضم به حضور شما که، ما اگه اجازه بفرمایید به ۱۰ نفر از دوستانی که پاسخ درست بدند، به هر حال یه جوایزی رو ارسال کنیم خدمتشون.

-خیلی عالی. پس بنابرین، لطفا شمایی که شنونده این فایل هستید دست به گوشی بشید. شماره پیامک برنامه ما هست: ۵۰۰۰۴۰۰۰۸۵۰۸۵۰. خیلی ساده بودها، یه بار دیگه هم میگم. ۵۰۰۰۴۰۰۰۸۵۰۸۵۰. لطفا به این شماره و به این سامانه برای ما پیامک ارسال بکنید. سوالی رو که الان آقای دکتر سحرخیز مطرح خواهند کرد، پاسخش رو ارسال بفرمایید، ضمن اینکه می‌تونید، این برنامه رو در صفحات مجازی اینستاگرام و تلگرام به آدرس radio_zaferan ببینید و بشنوید به نوعی. خب بریم سراغ سوال مسابقه که آقای دکتر فرهاد سحرخیز، اون رو مطرح می‌کنند، بعد می‌خوایم ادامه گفتگو رو هم با ایشون داشته باشیم. بفرمایید سوال چیه آقای دکتر؟

+تمنا می‌کنم. من به هر حال چون موضوع زعفران هست و شما هم که در قلب تولید زعفران تشریف دارین، به ذهنم رسید این سوالو بن…

-لطفا اصلاح کنید. زعفرانی‌ترین شهر جهان (با خنده)

+می‌خواستم بگم در پایتخت زعفران جهان، شنوندگان لطف کنند بگن ما در اون فرایند به هر حال یک ساله تولید زعفران، چند بار باید دقیقا مزارع رو آبیاری بکنیم؟ و بهترین زمان برای این آبیاری‌ها، دقیقا چه ماه‌هایی هستش؟  که به هر حال کمک بکنه که اطلاعات اوناییکه نمی‌دونن بالا بره.

-آقای دکتر سحرخیز قصد کرده هر طور شده، به شنوندگان این برنامه هدیه بده. واقعا دیگه سوال به این سادگی، خیلی عالی بود. من اصلا چک و چانه نمی‌زنم سر سوال چون خیلی سوال ساده بود. بفرمایید که در چه زمان‌های باید به یک زمین زعفران آبدهی انجام بشه؟ یا آبیاری انجام بشه و بهترین زمان‌هاش کی هست؟ چند مرتبه باید انجام بشه؟ به سامانه‌ای که اعلام کردم، ۵۰۰۰۴۰۰۰۸۵۰۸۵۰ پاسخ صحیح رو ارسال بکنید. به قید قرعه به ۱۰ نفر از طرف جناب آقای دکتر سحرخیز، هدایای ارزنده‌ای تقدیم خواهد شد. اما بریم ادامه گفتگومون. آقای دکتر، همینطور که در بخش قبلی هم در پایان از شما سوال کردم، می‌خوایم در این بخش پیشنهاد شما رو برای کشاورزها مرور بکنیم. این که شما چه پیشنهادی می‌دید؟ تجارتشون رو در بورس یا در بازار ادامه بدند؟

+سوال بسیار خوبی هستش. خیلی واقعا تشکر می‌کنم، چون به هر حال یکی از آرزوهایی که به نظرم همه دست اندرکارای زعفرون داشتن، برای سرو سامون دادن و داشتن یک مکانیزم شفاف برای زعفران، خب خداروشکر یکی دو سالی هستش که پیاده شده. قطعا به عنوان یک سیستم جدید ضعف‌های خودش رو داره. ولی به هر حال اگر یه سری نقاط ضعفی رو که فعلا در موضوع بورس مطرح هست رو کنار بذاریم، به هر حال بورس، جاییه که میشه به قیمت شفاف رسید. من خودم اون بخشی از بورس رو بهش علاقه دارم، بورس کالا رو چون، حتما شما هم می‌دونید شرکت ما هم یکی از اون انبارهایی هستش که مورد تایید کالای بورس هست. در کنار ۴-۵ تا شرکت دیگه‌ای که واقعا همکاران خیلی خوب من هستند و خدمات میدن به کشاورزان عزیز. شاید، باور کنید یکی از آرزوهای من همیشه این بوده که چه فرایندی میشه طراحی کرد، که کشاورزی که حاصل دسترنج یک سالشو می‌خواد به بهترین قیمت بفروشه، که حقش هم هست بابت زحمتی که کشیده، هم این خواسته برای کشاورز براورده بشه، هم از اون طرف اگر این زمانبندی‌ها و اون مقاطعی که قیمت زعفران بالا هست و مطلوب برای کشاورز هست، با اون موقعی که صادرکننده و مصرف‌کننده، نیاز به زعفرون داره، با هم هماهنگ نباشه، یه جوری زعفرون بیاد در یک اتاق مشترکی قرار بگیره. هم اون خواسته کشاورز عزیز فراهم بشه. هم صادرکننده و تولیدکننده بتونه، کالاش رو صادر بکنه. و به نظرم بهترین مکان و بهترین نقطه تلاقی این دو خواسته‌ها، بورس هستش…

-بورس هست. خیلی هم خوب. خیلی هم عالی. آقای دکتر سحرخیز، من عذرخواهی می‌کنم صحبت شما رو قطع می‌کنم. هم اینکه یه مقداری ضعف ارتباط داریم، اینترنت یه مقدار قطع و وصل میشه اینجا، یه سوال دیگه هم بپرسم چون بحث سحرخیز رو گفتید که در بورس هم هست. از سرمایه گذاری سحرخیز روی استارت‌آپ تولید کاغذ از گلبرگ زعفران بگید که چه خبر؟ و در کدوم مرحله هست الان؟

+یکی از اتفاقات خیلی خوبی که در سال ۹۸ در گروهمون افتاد، شاید همین موضوع تولید گلبرگ زعفران، ببخشید، تولید کاغذ از گلبرگ زعفران هست که فرمودین. چون یک اعتقاد بسیار بسیار راسخی داریم در حمایت از استارت‌آپ‌های زعفرونی، خوشبختانه در افتتاح دانشگاه علمی کاربردی سحرخیز هم که همونطور که فرمودید، ما به هر حال اولین مرکز علمی تخصصی برای زعفران هست، اونجا با توافقی که صورت گرفت با عزیزانی که تشریف داشتند، دانشگاه به عنوان دبیرخانه دائمی حمایت از استارت‌آپ‌های زعفرانی تعیین شد. بنابرین ما حتی برای قبل از عید، یه سمینار و همایش دو روزه‌ای داشتیم برای استارت‌آپ‌ها، مقاله‌های خیلی خوبی دریافت کردیم، که متاسفانه به خاطر همین موضوعی که پیش اومد، و برای احتیاط، موکولش کردیم به آینده. یکی از واقعا بهترین اتفاقا بود. شاید باور نکنید شما، در یک سمینار بین‌المللی من موضوع کاغذ رو مطرح کردم و نمونه‌های کاغذ رو برده بودم، و خدا شاهده که این مساله چقدر، کل سمینار رو تحت تاثیر قرار داد. و این نمونه کاغذ بین مردم فقط می‌چرخید و تبریک می‌گفتند به خاطر این خلاقیتی که دوستان جوان ما در استارت‌آپ ژینو داشتند. خب ما این شانسو داشتیم به اتفاق هم نشستیم این پروژه رو تعریف کردیم، به هر حال اون حمایتی که ما به عنوان یک شتاب دهنده به این موضوع می‌کردیم انجام شد. واحد تولیدیش راه افتاد که قرار بود باز اینم تو اسفند ماه افتتاح بشه که فعلا باز به خاطر همین شرایط موکول شد به آینده شده. به نظرم یکی از بهترین اتفاق‌هاست چون ما محصولی تولید می‌کنیم که تا قبلش برای کشاورز هیچ منفعت اقتصادی نداشته، شاید حتی به محیط زیست آسیب می‎‌زده. محصولی تولید می‌کنیم که برای تولیدش یک دونه درخت قطع نشده و کاملا منطبق بر ترند جهانیه که دنیا داره به سمت اینکه به هر حال جهان سبز داشته باشیم. تا می‌تونیم منابع طبیعیمون رو حفظ بکنیم.  و اینکه خب خوشبختانه چیزی که هیچ عایده‌ای نداشته الان میتونه تبدیل بشه به یک کالای قابل فروش برای کشاورزها. و چقدر خوب این دوستان جوان ما و خوش فکر ما واقعا. من یک نکته کوچیکی رو عرض کنم خدمتتون. چند روز پیش یک دوست سربازی، به من در اینستاگرام پیغام دادند که من می‌خوام بعد از سربازیم، کار بسته‌بندی زعفران بکنم. مثلا یه خورده کمک بکن، راهنمایی بکن. گفتم به نظر من، تو دنیای امروز، با این امکاناتی که برای استارت‌آپ‌ها هستش، دیگه شاید رفتن سراغ بسته‌بندی زعفران آخرین کاری باشه که یه جوون بخواد انجام بده. ما باید بریم به سمت کارهایی که یه مقدار دانش محور باشه، دانش بنیان باشه و دوستان ما در پروژه گلبرگ زعفران به نظر من الگوی بسیار خوبی می‌تونن باشن برای، هم سن و سالای به هر حال با انگیزه خودشون توی به هر حال تو زنجیره تامین زعفران.

-بسیار عالی آقای دکتر. خیلی عالی بود خیلی عالی بود. همین که شرکت زعفران سحرخیز، میشه گفت از سال گذشته، این اولین استارت‌آپ تولید کاغذ بسته‌بندی از گلبرگ زعفران در جهان اومده و سرمایه گذاری کرده، نقطه عطف و نقطه بسیار قابل تاملی هست. امیدواریم که انشالله همچنان این شرکت، از سایر استارت‌آپ‌ها هم حمایت بکنه. و ما هم در رادیو زعفران اگر اجازه بدید از همین الان اعلام بکنیم، می‌خوایم در برنامه‌های آتی حتما مهمانان عزیز داشته باشیم که بنیانگذاران استارت‌آپ‌ ژینو گستر رایان توس هستند که شما از اون نام بردید. زوج جوان کارآفرین، سرکار خانم مهندس منوچهری و آقای مهندس علیزاده، که این استارت‌آپ کاغذ بسته‌بندی از گلبرگ زعفران در جهان رو راه‌اندازی کردند. انشالله خدمت این زوج جوان کارآفرین هم خواهیم بود. از شما هم تشکر می‌کنیم به خاطر همه حمایت‌هایی که از استارت‌آپ‌های زعفرانی داشتید.  و قاعدتا حتما اینا هم ادامه داره دیگه، درست می‌گم آقای دکتر؟

+صد در صد. همونطور که عرض کردم، دانشگاه علمی کاربردی سحرخیز، بعنوان دبیرخانه دائمی حمایت از استارت‌آپ‌های زعفران انتخاب شده و زیرساخت‌هایی رو داریم فراهم می‌کنیم که دوستان استارت‌آپی، حتی یک میزی اونجا برای خودشون داشته باشن. یه تالارهای گفتگو درست بکنیم. یه سری ایده‌ها رو که دوستان استارت‌آپی خودشون دارن، یه سری دغدغه‌ها رو ما از صنعت بیاریم توی اون تیم‌های استارت‌آپی و پخش کنیم واقعا دنبال راه حل باشیم. و بنظر من واقعا یکی از اتفاقات خوب دنیای امروز، همین پرداختن به استارت‌آپ‌هاست. حداقل یه نتیجه بسیار خوبشو ما در کوتاه مدت در دنیا دیدیم که چه استقبالی شد و چقدر جایگاه ایران رو به عنوان بزرگترین تولید کننده زعفران در اون بخشی هم که می‌تونه حامی دانش‌ها و نوآوری‌های مرتبط با زعفران باشه، تثبیت کردیم این بخش رو.

-دقیقا. بسیارعالی. خیلی عالی. متشکرم آقای دکتر فرهاد سحرخیز عزیز. از شما صمیمانه تشکر می‌کنم. خانم‌ها آقایان و شنوندگان زعفرانی رادیو زعفران گفتگوی ما رو با آقای دکتر فرهاد سحرخیز شنیدید که این روزها به واسطه‌ی در حقیقت شرایط فعلی در تورنتوی کانادا حضور داشتند و نتونستند همچنان به کشور برگردند ولی در عین حال، ما صدای ایشون رو در رادیو زعفران پخش کردیم. بگیم که همچنان سحرخیز در کنار زعفران هست، در کنار محصول گران‌بها و استراتژیک منطقه. محضر آقای دکتر تشکر می‌کنم. و یکبار دیگه عرض بکنم که از طرف آقای دکتر سحرخیز، سوال مطرح شد. شما می‌تونید، در بخش مصاحبه همراهی بکنید. از طرف آقای دکتر فرهاد سحرخیز به ۱۰ نفر از عزیزانی که به این سوال یعنی اینکه بفرمایید هر زمین زعفران چند مرتبه آبدهی نیاز داره و آبیاری و در چه زمان‌هایی؟ این پاسخ رو برای ما به سامانه‌ی ۵۰۰۰۴۰۰۰۸۵۰۸۵۰ ارسال بکنید. از طرف آقای دکتر فرهاد سحرخیز به ۱۰ نفر از عزیزان، هدیه نفیسی تقدیم خواهد شد. آقای دکتر خیلی ممنون، زعفرانی باشید و مثل همیشه پرنشاط و شادمان، از شما باید خداحافظی بکنم.

+فقط یک دقیقه یک عرض کوچیکی بکنم. در این شرایط واقعا خاصی که دچار هستیم بهش از طرف خودم و از طرف تمام مردم ایران از عزیزانمون که در کادر درمانی واقعا این روزا رو  در شرایط بسیار سختی می‌گذرونن، و همه هدفشون، خودشون از زندگیشون گذشتن، به خاطر اینکه ماها بتونیم سالم باشیم و سلامت باشیم و این دوران رو انشالله به سلامتی بگذرونیم، با همه وجودم تشکر کنم و برای همشون آرزوی سلامتی بکنم و خدا قوت بگم از اینجا، به همه عزیزانمون در کادر درمان.

-بسیار به جا بود. خیلی عالی. متشکرم. برقرار باشید از شما خداحافظی می‎‌کنیم. خدانگهدارتون.

+سپاسگزارم. خیلی ممنون. خدانگهدار شما.

دیدگاهتان را بنویسید