مصاحبه با فعالین زعفرانی

قسمت ۲ | مصاحبه با دکتر محسن زنگنه

دکتر محسن زنگنه

نماینده مجلس یازدهم شهرستان های

تربت حیدریه – زاوه – مه ولات

 

 

 

۰۶:۰۴

مهمانان گرانقدر رادیو زعفران، در قسمت دوم رادیو هم مهمان داریم. مهمان عزیز و بزرگوار ما متولد ۱۳۵۵ در مشهد. یک اقتصاددان که در رزومه علمی ایشون، کارشناسی مهندسی برق و ارشد و دکترای اقتصاد، دیده میشه. مهمان ۴۴ ساله قسمت دوم برنامه ما، معرفی می کنم خانم ها آقایان، دکتر محسن زنگنه، نماینده محترم مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس یازدهم خواهند بود. بریم و گفتگو رو با آقای دکتر زنگنه، آغاز کنیم.

-آقای دکتر زنگنه، سلام، درود، ارادتمندم قربان.

+سلام علیکم. بنده هم خدمت جنابعالی و شنوندگان خوب رادیو زعفران، عرض سلام و ادب و احترام دارم. خیلی خوشحالم که در خدمتتون هستم.

-میخوام یه راست ببرم سوالاتم رو به سمت و سوی زعفران، و از جنابعالی سوال بکنم که الان در آن واحد و در این وضعیت تابستانی که الان هستیم، وضعیت فعلی زعفران کشورمون رو در چه سطحی می بینید؟ در چه شرایطی الان هستیم؟ یه نقشه کلی از وضعیت زعفران اعلام بفرمایید.

+بله عرضم به حضورتون که الحمدالله فضای به اصطلاح هم قیمتی در حوزه زعفران و هم تمجیداتی که برای سال آینده، جاری که در پیش داریم، الحمدالله همش رو به مثبته، منتها یک نکاتی هست که ما از سال گذشته، متاسفانه داریم و تبعاتی رو تا امسال و تا  تابستان و همین الان که خدمت شما هستیم، متاسفانه این تبعاتش، ادامه پیدا کرده. خب مستحظر هستید که سال گذشته، دولت اقدام به خرید حمایتی زعفران کرد. در مورد هم خرید زعفران،  تدبیر لازم انجام نشد به این معنا که حدود بیش از ۷۰ تن زعفران خریداری شده و منابع مالی اون برای بازپرداخت مطالبات کشاورزان، دیده نشده بود. و این باعث شد که این مطالبات به تاخیر بیوفته و واقعا، هم کشاورزانی که زعفرانشون رو به تعاونی روستایی داده بودن، واقعا سخت گذشت، به دلیل تعلل در پرداخت. و هم اینکه یک مقدار، توان مالی کشاورزان رو تضعیف کرد، و باعث شد که اون ها تحرک لازم رو از دست بدند، برای امسال بخشی از اون رو از دست بدند. و نکته سوم هم بی تدبیری بود که در به اصطلاح سرانجام اون زعفرون های خریداری شده اتفاق افتاد. خب متاسفانه این زعفران ها، تدبیر لازم انجام نشد و نسبت به فروش اون و اقداماتی که باید انجام می شد، به خوبی در زمان خودش انجام نگرفت. و این باعث شد که خود اون ۷۰ و خورده ای تنی که تعاوتی روستایی خریده بود، تاثیر در قیمت داشت و مثل یک پتکی روی سر قیمت زعفران، به اصطلاح ایستاد. و همین باعث شد که قیمت زعفران در تابستان امسال و در بهار و اواخر اسفند، متاسفانه کاهش پیدا کنه.

-درسته!

+البته خب ما تلاش کردیم با همکاری که با تعاونی روستایی داشتیم، توانستیم الحمدالله، قیمت رو در بازار آتی به بیش از ۱۷ میلیون حتی رسوندیم. در بازار سپرده تا ۱۲ میلیون و تقریبا ۴۰۰/۵۰۰ نگین، الحمدالله رسید. منتها به جهت عدم هماهنگی تعاونی روستایی در تحویل زعفران ها و مسائلی که در این مسیر پیش اومد، و ورود یه عده سفره بازار به بازار زعفران، متاسفانه طی هفته گذشته، ما یک مقداری کاهش قیمت داشتیم. اما در مجموع الحمدلله نسبت به دو ماه قبل اگه حساب بکنیم، قیمت ها مثبت بوده.

-درسته

+و ما این امید رو هم داریم که تصمیماتی که انشالله طی هفته آینده، و یکی دو هفته آینده انشالله انجام خواهد شد، مجدد زعفران قیمت صعودی خودش رو انجام خواهد داد و فکر می کنم تاثیرش رو در به اصطلاح بازارهای فیزیکی هم خواهد گذاشت.

-انشالله انشالله. قصه و داستان و ماجرای تعاونی روستایی چیه؟ می تونم شفاف ازتون سوال بکنم؟ یهویی رییس تعاونی روستایی بعد از یک اظهار نظر خیلی غیر کارشناسی برکنار شد، و من می ترسم این تبعاتی برای کشاورزها داشته باشه. داشته نداشته؟ یا حالا برکناریش به نفع کشاورزها بود؟ یا اصلا ربطی داشت به موضوع زعفران یا نه؟

+عرضم به حضورتون که بله، اتفاقا کاملا مربوط به موضوع زعفران بود. ببینید من چند وقت پیش خدمت وزیر جهاد کشاورزی بودم، ببینید من یه مقایسه ای بخوام بکنم زعفران رو با یه کالایی مثلا مثل چای؛ اولا کل چایی که ما در کشور داریم تولید می کنیم، یک بخش اندکی از مصرف ما رو داره تامین می کنه. یعنی بخش عمده چای مصرفی ما وارداتیه. اما ما برای همین چای که کالای استراتژیک هم محسوب نمیشه، به یک معنا در کشور، ما سازمان چای داریم، و هر سال دولت داره قیمت تضمینی خرید چای اعلام می کنه. اما در مقابل ما یه کالایی مثل زعفران داریم، که تقریبا  ۹۰ درصد زعفران دنیا رو تامین می کنه کشور ما، کاملا یک کالای ارز آور هست، اما متاسفانه نسبت بهش بی مهری میشه.

-دقیقا.

+رئیس سابق تعاونی روستایی هم متاسفانه، به جهت بی تدبیری های مکرری که در حوزه زعفران، انجام شد، ما تقاضا کردیم از وزیر جهاد که نگذارند این بی تدبیری ها بیش از این به محصولات کشاورزی از جمله زعفران، صدمه وارد بشه و خب نهایتا بالاخره ایشون، توسط رئیس جهاد کشاورزی، تعویض شدند.

-درسته؛ خب فرمودید که به هر حال مثلا برای محصولی مثل چای، سازمان اختصاصی دوستان دارند، و پیگیری می کنند. من فکر می کنم یک مولود مبارکی که در مجلس دهم، برای زعفران صورت گرفت، همون فراکسیون زعفرانه. آیا این فراکسیون، در مجلس یازدهم هم ادامه پیدا خواهد کرد؟ و حضرت عالی ها پیگیر این موضوع هستید که این فراکسیون که می تونه حداقل جایگزین اون سازمان نداشته زعفران در کشور باشه و بسیاری از پیشنهادات و پیگیری های مربوط به زعفران رو دنبال بکنه، پیگیر تداوم اون هستید یا خیر؟

+ببینید، فراکسیون زعفران ایده خیلی خوبی بود که در مجلس دهم، توسط نمایندگانی که شهرهاشون زعفران سیر بود، انجام شد و خب از این حیث که، بالاخره نام زعفران رو بعنوان یک کالای استراتژی و یک برند ملی، در جامعه بالاخره نشر داد، خیلی خوب بود. اما این رو بدونید که فراکسیون ها عملا هیچ ضمانت و قدرت اجرایی ندارند. در حقیقت فراکسیون ها برای گرد هم آمدن افراد و نمایندگانی هستند که نسبت به یک موضوع خاص دغدغه دارند.

-بله

+اما اینکه ما الان در این مجلس هم فراکسیون زعفران رو راه اندازی بکنیم، حقیقتا خیلی با دوستان نماینده وارد صحبت نشدیم. ما یک شیوه عمل دیگه ای رو داریم تو این مجلس دنبال می کنیم. که فکر میکنم جواب میده و اون هم، تقسیم مسائل اساسی کشور بین نمایندگانه. مسائل خیلی راحت تر پیش میره، به سرانجام میرسه و امکان مطالبه از یک نماینده و یک فرد خاص، بیشتر وجود داره. لذا ما بیشتر دنبال این هستیم که بتونیم در خود وزارت جهاد کشاورزی، برای زعفران یک جایگاه قانونی ایجاد کنیم.

-خیلی خوبه!

+حداقل، حداقل انتظار اینه که ما مثل اداره چای، اداره غلات، اداره دانه های روغنی، ما اداره زعفران هم داشته باشیم. این حداقل به اصطلاح کار هست برای زعفران.

-بسیار عالی، بسیار عالی! . آقای دکتر اگه قرار باشه برای کشاورزان پیشنهادی در حوزه ی تجارت زعفران داشته باشید، به اونها پیشنهاد می کنید که وارد بازار بشن، وارد بورس بشن، چی کار بکنن؟ بورس و بهشون پیشنهاد میدین یا نه؟

+ببینین الان متاسفانه زعفران کاران ما بیشترین زحمت رو دارن در قبال زعفران انجام میدن و کمترین برداشت و عایدی هم نصیب  این عزیزان میشه. چیکار کنیم که این حذف بشه؟ چندتا کار باید انجام بدیم. یک: کشاورزان خودشونو ملزم بدونن به این که آموزش های لازم در حوزه ی کاشت و برداشت ، پاک کردن ، خشک کردن زعفران رو واقعا پیگیری بکنند. این اولین قدمیه که باید کشاورز ما انجام بده، این نکته ی اول. نکته ی دوم این که تجارت زعفران کار سختی نیست، مخصوصا صادراتش. امروز از فضای اینترنت و فضای مجازی به راحتی شما می تونین در منزل خودتون  زعفرانتونو  در بازارهای بین المللی  عرضه کنید خیلی به راحتی و رایگان حتی

-بله

+من توصیم اینه مخصوصا به جوون تر ها که پدرانشون، اقوامشون تو کار زعفران هستند، تست کنند. این کاره خیلی سختی و مشکلی نیست. نکته ی سوم هم، قطعا زعفران رو اگر خودشون نمی تونن بفروشن، من پیشنهادم اینه که اونو تبدیل به گواهی سپرده بکنن و وارد بورس بکنن، البته وارد بورس که بکنن باید یه مقداری با تامل، با صبر و یه مقداری با دانش، در زمان لازم، زعفرانشونو برای فروش، به اصطلاح در بورس عرضه کنند.

-بسیار هم خوب. آقای دکتر زنگنه، خبری هست که بخواید در حوزه ی زعفران برای اولین بار بیان بکنید که در برنامه ی رادیو زعفران منعکس بشه؟ آیا داریم همچین خبری؟

+بله خبری که بخوام برای اولین بار این جا خدمت شما عرض بکنم اینه که ما برای سال آینده، یعنی سالی که داره میاد، سال  برداشت، یک قرارگاهی رو تدارک دیدیم…

-بله

+که این قرارگاه در کنار مردم قرار بگیره و در عملیات برداشت، پاک کردن و خشک کردن زعفران، به مردم کمک بکنه. ما الحمد الله یه  قرارگاهی رو تدارک دیدیم با حضور  کشاورزان، بازرگانان، صادرکنندگان، من فکر می کنم اگر این اتفاق بیفته ، سعی کردیم که، یعنی سعی خواهیم کرد که انشاءالله در  این قرارگاه مباحث گردشگری و اون استانداردهای توریستی رو هم رعایت کنیم.

-خیلی عالی

+انشالله بتونیم یک فضایی رو ایجاد بکنیم که مانع از فروش گل توسط مردم، به قیمت های نازل باشیم، فکر می کنم که این قضیه در بالا رفتن قیمت زعفران و همچنین احیای زعفران استاندارد شده قابل عرضه در بورس یا  صادرات رو انشاءالله فراهم کنیم

-خیلیم خوب، خیلیم خوب، خیلی عالی متشکرم که دغدغه ی خاصی رو در این خبری که برای اولین بار هم منتشر داره میشه در برنامه ی رادیو زعفران بیان فرمودید و واقعا دوراندیشی ارزشمندی  هست که با توجه به اوضاع کرونایی باید از همین الان برنامه ریزی های لازم صورت بگیره. امیدوارم که همه ی دستگاه های اجرایی پای این پیشنهاد قرار بگیرن و اتفاقات خوبی رو در فصل برداشت زعفران داشته باشیم. آقای دکتر زنگنه اگر مطلبی در ذهن حضرت عالیست که دوست دارین مردم ایران از طریق رادیو زعفران بشنوند از زبان جنابعالی که نماینده ی مردم زعفرانیه منطقه ی زعفرانی در مجلس شورا اسلامی هستین، می شنویم

+خوهش می کنم. من اولا که خیلی مایلم از طریق برنامه ی شما از همه ی زعفران کاران عزیز واقعا تشکر کنم که علاوه بر این که  دارن به تولید کشور کمک می کنند در صیانت از یک کالا و محصول استراتژیک دارن زحمت می کشن، علی رغم این که خب قیمت، متاسفانه قیمت عادلانه ای نیست، بعضا دچار مشکلات هستند اما  الحمدالله دارن با کوشش و تلاش از این محصول صیانت می کنند. از صادرکنندگان عزیز، از همه ی فعالان اصلی زعفران حقیقتا تشکر بکنم و نکته ی آخر هم  از خود جنابعالی و دست اندرکاران این ایده ی بسیار جذاب، تشکر می کنم. ایده ی بسیار جذاب و زیبایی است و من از همین جا از همه ی جوون های عزیزی که به نحوی بالاخره  به سرزمین زعفران یک گونه تعلقی دارند، این خواهش رو می کنم که همه ی ما واقعا دست به کار بشیم ببینیم چیکار می تونیم بکنیم برای این که برند زعفران رو، کالای زعفران رو ، بتونیم هم به مردم کشورمون و هم به دنیا بشناسونیم. همه با هم باید  کمک بکنیم که انشالله بتونیم از برند زعفران، صیانت بکنیم انشاءالله موفق و موید باشید .

-قطعا همینه و ما این هم نشینی با این محصول گران بها رو فرصتش رو مغتنم می شماریم، همینطور که شما هم اشاره فرمودید همه ی ما یک مسئولیت اجتماعی  نسبت به این محصول گران بها داریم. امیدواریم که هر کدوممون قدمی که مربوط به خودمون هست رو درست برداریم. از شما هم تشکر می کنم که این دغدغه رو در ذهنتون دارین. خیلی خوشحال شدم از گفت و گو با شما

+خواهش می کنم

-برای شما آرزوی عاقبت به خیری دارم، امیدوارم موفق و موید باشید، شما رو به خدای بزرگ می سپارم و از شما قول می گیرم که باز هم به، به هر حال رادیو زعفران سری  بزنید با موضوعات مختلف ما خدمت شما باشیم انشاءالله

+در خدمتتون هستیم، خدافظ شما

-خیلی ممنون و متشکرم.

دیدگاهتان را بنویسید