مصاحبه با فعالین زعفرانی

قسمت ۳ | مصاحبه با مهندس ساربان

مهندس ساربان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی

 

 

۰۴:۵۸

درود بر شما شنوندگان عزیز رادیو زعفران. ما همچنان در قسمت سوم، همگام و هم قدم با شما هستیم و رسیدیم به بخش میزبانی از مهمان عزیز برناممون. مهمان بزرگواری که بین سال های ۸۷ تا ۹۰ سکان امور کشاورزی رو در تربت حیدریه، به عهده داشتند و به عنوان رئیس سازمان جهاد کشاورزی تربت حیدریه، و بهتره اینجوری بگم. معاونت محترم رئیس سازمان و ریاست جهاد کشاورزی تربت حیدریه، جناب آقای مهندس صاربان که این روز ها معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان رو به عهده دارن، همینک پشت خط ارتباط رادیو زعفران و مهمان برنامه ما هستند.

-آقای مهندس صاربان بر شما درود سلام.

+عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت مجری توانمند برنامه رادیو زعفران و همه شنوندگان عزیز و بویژه کشاورزان عزیز استان خراسان رضوی و سایر نقاط کشور و میهن اسلامی مون.

-درود بر شما. خیلی ممنون و سپاسگزارم. الان می خوایم بدونیم که دقیقا بحث زیر کشت رو اگر بتونیم از زبان شما بشنویم. تعدادش، مقدارش و آمارش رو اول بشنویم، بعد ورود بکنیم به سوالاتی که احتمالا مطرح خواهد شد.

+خدمتون عرض کنم که، در سطح خراسان رضوی بالغ بر ۹۱۰۰۰ هکتار مزارع زعفران داریم ما. در سطح کشور حدود ۱۲۰۰۰۰ مزارع زعفران وجود داره. شهرستان تربت حیدریه، با یه شعاع حدود ۵۰ کیلومتری در دوره قبل که من تصدی این کار رو عهده داشتم، بالغ بر ۲۵۰۰۰ هکتار زعفران داشت با شهر های (…) اطرافش و در حال حاضر که در محضر شما دارم صحبت می کنم، یه چیزی حدود ۳۸۰۰۰ هکتار مزارع زعفران شهرستان بزرگ تربت حیدریه و شهرستان های (…) اش هست که قبلا زیر مجموعه ای از این شهرستان بزرگ بودن و بعد جدا شدن و منحل شدن و مستقل شدن. قطعا این رو بدونید که جزو محصولات بسیار ارزشمند هست. ما در دنیا، محصولی که هنوز انحصاری در اختیار ماست و خوشبختانه این رو تونستیم حفظ بکنیم، زعفران هست. قطعا مطمئنیم که هیچ محصولی نمی تونه جایگاه زعفران رو چه در درامد زایی چه در بحث اشتغال، خدمتون عرض کنم، بگیره، در اشتغال بالغ بر ۲۲۰ نفر رسوب ایجاد می کنه. در خدمت شما عرض کنم واسه ۱۵۰۰ متر مکعب تا ۴۰۰۰ متر مکعب آب، می شود محصول ارزشمندی رو تولید کرد. این محصول در گذشته به عنوان ادویه و چاشنی، تجارت می شده، الان پی برده علم داروسازی و علم پزشکی، که نقش بسیار ارزشمندی در مسائل مربوط به دارو داره. این آرزو و انتظار رو انشالله داریم که بتونیم این محصول رو در عرصه های داروسازی و فارماتولوژی انشالله جا بندازیم و تولیداتی داشته باشیم که بخشی از مسائل مردم و تمام کشور رو بتونیم با تولیدات دارویی که از این محصول خواهیم داشت، انشالله برطرف کنیم.

-انشالله. آقای مهندس شما در حقیقت به خوبی اشاره کردید به استراتژیک بودن این محصول، به موقعیت ویژه اون در حوزه بحث صادرات. میدونم که در سازمان جهاد کشاورزی میشه فقط مسولیت بهبود تولید این محصول رو رد زد، پیگیری کرد و در حقیقت دید. ولی بالاخره بخش مهمی که می تونه انگیزه بده به کشاورز و زعفران کار، بحث فروش این محصول هست که اگر مشکلاتش و معضلاتش حل بشه، انگیزه فراوان میشه و خب بالاخره کشاورزان و همه اونایی که در حوزه زعفران دارن تلاش می کنن، تلاششون مضاعف خواهد شد. به نظر شما، فکر می کنید واقعا الان مشکل اساسی در بحث صادرات و فروش این محصول کجا می تونه باشه؟  به عنوان یک کارشناس می خوام نظر کارشناسی شما رو بدونم.

+بله. هر محصول کشاورزی که ما بتوانیم حلقه های آخر، حلقه های بعد از تولید رو حل کنیم، قطعا رشد خواهد کرد. ما بالغ بر ۴۶۰ تن ظرفیت فراوری برای این محصول رو داریم. و کار ها و اقدامات خوبی انجام شده. به کشورهای خوبی این محصول صادر شده. خب سال گذشته متاسفانه، مشکلاتی بوجود اومد در حوزه فروش این محصول. قطعا تکلیف شد وزارت جهاد کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی هم به تعاون روستایی محول کرد. استحضار دارین که بالغ بر ۶۸ تن زعفران خریداری شد. بعد متاسفانه اگر چنین انتظاری داشتیم که در نزدیک به فروردین ماه و ایام عید این کالا به فروش برسه. متاسفانه بحث کرونا پیش آمد و خب اون موقع این محصول فروش نرفت. تو بورس ارائه شد یه مقداری در داخل بورس به فروش رفته یه مقداری هم الان مزایده برگزار میشه. امیدواریم که انشالله بتونیم این محصول رو به خوبی، بفروشیم و بعد و چنانچه، نیازی پیدا بشه و تکلیفی مجدد بشه بر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی و تعاون روستایی، بتونیم مباحث امسال رو هم مدیریت کنیم.

-انشالله. بله همینو می خواستم بپرسم. اینکه ما الان امسال، چون اسم کرونا رو هم آوردین بحث کرونا رو داریم امسال شما در معاونت بهبود تولیدات گیاهی، پیش بینی های لازم رو کردید با توجه به اوضاع که خب میگن به هر حال پیش بینی این هستش که پاییز که فصل زعفران هم هست، اوج کرونا خواهد بود. پیش بینی لازم رو کردید برای این موضوع یا از همین الان توصیه ای دارید به کشاورزان؟

+قطعا بله این نگرانی رو به جد ما داریم، به جهت اینکه عمده کار زعفران با کارگر و با دست انجام میشه، در شهرستان هایی که قابلیت بسیار بالایی در زعفران دارند مثل تربت حیدریه، شهرستان زاوه که در مجاور شما هست و سایر شهرستان ها حرکت هایی رو شروع کردیم از محضر فرمانداران محترم، و عزیزانمون در شورای تامین درخواست کردیم که جلساتی رو با محوریت فرماندار محترم، جهاد کشاورزی، شبکه بهداشت و درمان برگزار بشه. پروتکل هایی نوشته بشه و انشالله نظارت بشه که خدایی ناخواسته این ویروس هیچ یک از عزیزان ما رو، کشاورزان ما رو تهدید نکنه. قطعا می شود کار رو مدیریت کرد چون تو فضای باز هست. با فاصله میشینن کشاورزان و زعفران کاران عزیز قطعا چنانچه ماسک تهیه بفرمایند برای کارگرهاشون. جلساتی رو با همکارانمون در شهرستان ها شروع کردیم در کمیته های فنی و مباحث رو کاملا برای شما مطرح می کنیم و باز می کنیم. انتظار داریم که شهرستان ها با محوریت فرماندار محترم در شهرستان و عزیزانمون در شبکه بهداشت که همیشه همراهی کردند ما رو، پروتکل هایی نوشته بشه و بر این بحث ها هم انشالله نظارت کافیی…

-این پروتکل ها و شیوه نامه هایی که مد نظر شما هست فکر می کنین کی اماده میشه آقای مهندس؟

+ما انشالله تعهد داریم که تا ۱۵ شهریور این پروتکل ها رو انشالله آماده کنیم. شهرستان ها جلساتی برگزار کنیم.

-اگه واقعا تا ۱۵ شهریور آماده بشه که خیلی عالی هست. ما هم همینجا اعلام می کنیم که از طرف رادیو زعفران که در ویژه برنامه مهر ماهمون که در انتهای شهریور ضبط خواهد شد و حتما در ابتدای مهر ماه منتشر میشه، این شیوه نامه رو به اطلاع کشاورزان عزیز برسونیم و زعفران کاران تا بدونن که با چه اسلوبی انشالله امسال با کرونا رو به رو باشند و به نوعی شکستش بدن انشالله. آقای مهندس من آخرین سوال رو بپرسم زیاد مصدع اوقات شما هم نشم. اینکه به هر حال چون بحث اصلی زعفران این روز ها و دغدغه کشاورزان و زعفران کاران بحث همچنان فروش محصول هست. فکر می کنید که باز هم بشه امسال روی خرید توافقی و حمایتی حساب کرد؟ و آیا میشه حساب شده تر بهش نگاه کرد یا خیر؟

+من یک نکته ای کارشناسی قبلش عرض کنم خدمتتون. قبلا اعتقاد داشتم کشاورزی اگه ۱۰ کیلو زعفران تولید می کنه، این انتظار رو ما داریم که ۲ کیلو رو در زمان برداشت، عرضه کنه به بازار که بتونه بخشی از نیاز مالیش رو و هزینه کارگریش رو تامین کنه. ۴ کیلو از این ۱۰ کیلو رو می شود در ایام، در زمانی که بازار تخلیه میشه و نیاز هست و صادرات  روون تر و راحت تر. چون معمولا ما تجربه کردیم در اواخر زمستان در اسفند ماه معمولا حجم تجارت ما به خارج از کشور افزایش پیدا می کنه. اون رو در اون مقطع عرضه کنه. و قطعا بقیه که میشه ۴ کیلو از این ۱۰ کیلو که من مثال زدم، در فاصله بین فروردین ماه و تیر تا مرداد رو می شود در بازار به اصطلاح در چرخه تجارت قرار داد و بازار رو تنظیم کرد. و یه خواسته ای من دارم. از همه کسانی که از بابت زعفران در این استان بسیار بزرگ و پهناور خیلی بزرگ شدن و رشد کردن، تاجر شدن، به تمام دنیا صادرات داشتن، این ها هم می توانن در کنار وزارت جهاد کشاورزی، و بویژه تعاون روستایی هم، ورود پیدا کنند به بحث خرید. یعنی قطعا اگر که ما تعداد بیشتری ورود پیدا کنیم برای بحث خرید که عده ای از این تجار توانمند و ارزشمند استان مون هستند و تقاضا داریم، در کنار سازمان تعاون روستایی قرار بگیرند، هم رقابت سالم تر خواهد بود هم این پروژه خیلی راحت تر مدیریت میشه و اون دغدغه ها برطرف میشه.

-به نظر میرسه اقای مهندس خیلی منصفانه هم پیش خواهد رفت چون اینجوری وقتی، تجار وارد می شون و بازرگانان دیگه دست دلال قاعدتا قطع میشه و این وسط کشاورز نفع بیشتری خواهد برد چون به صورت مستقیم می تونه خودش رو در بازارهای جهانی ببینه. با کمک تجار و بازرگانانی که شما دارید اسم می برید و میگید. بالاخره هرکسی در این بازار اگر نفعی برده این روز ها به گردنش هست که کمک هم بکنه. مخصوصا به حالا بخش قشر زحمت کش زعفران کار و کشاورز.

+بله همونجور که حضرت عالی تایید فرمودین، ما یک فرصتی رو در بخش کشاورزی داریم تایید می کنیم تحت عنوان کشت قراردادی یا CONTRACT FARMING  که معمولا در تمام دنیا محصولات ویژه شون رو به این شکل دارن مدیریت می کنن. که کشاورز میاد در قالب یک فروشنده و یک شرکت در قالب یک خریدار، یک تعهداتی بینشون هست. محصول رو خوب برداشت می کنن و تحویل میدن و مساعده کنارش میگیرن. همین اتفاقی که ما در چغندر قند سال های سال بالغ بر ۵۰ ساله مدیریت می کنیم و هیچ وقت دغدغه ای نداشتیم. قطعا دغدغه ما باید بیشتر در داخل مزرعه و تولید و عملکرد باشه. و خارج از مزرعه هم کسانی که تجربه دارند و از همین را بزرگ شدند که ما، منو شما تو استان قطعا می شناسیم. عزیزانی هستند که  بسیار انسان های توانمندی هستند. به کمک کشاورزان ما بیان این فرصت رو ما برای همیشه میتونیم حفظ کنیم و با افتخار در دنیا ازش انشالله نام ببریم و به صورت انحصاری انشالله…

-انشالله بسیار عالی. خیلی ممنون آقای مهندس صاربان عزیز. خیلی خوشحال شدم از اینکه به واسطه این برنامه مجدد صدای شما رو شنیدیم و این ارتباط برقرار شد. آقای مهندس بر شما مجدد درود و سپاس از همراهیتون. برای شما آرزوی موفقیت دارم.

+خیلی ممنونم. درود بر شما که از بخش کشاورزی یادی کردید. در این فرصت بسیار مناسب این بحث رو طرح موضوع کردین برای تمامی عزیزان و شنوندگان عزیز که این برنامه استفاده خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید