اخبار داغ زعفرانی

اخبار | قسمت ۲

به میز خبری رادیو زعفران خوش آمدید. بریم و اخبار رو با هم، مرور بکنیم. سر تیتر خبرهای قسمت دوم، به قیمت زعفران اختصاص پیدا کرده.

پس از افت و خیز های بسیار قیمت زعفران، در اولین ماه تابستان، باید عرض کنم خدمتون که، قیمت زعفران در بورس در ۲۵ امین روز از تیر ماه، به شرح مواردی است که خدمتتون عرض خواهم کرد. قیمت پوشال سپرده، بین ۶۲۹۳ تومن تا ۶۷۰۸ تومن برای هر گرم زعفران، اختصاص داده شد. پوشال آتی که سررسیدش آبان باشه، ۷۰۶۷ تومن هر گرم زعفران. پوشال آتی، سررسیدش در شهریور ماه باشه، ۶۷۸۸ تومن هر گرم، قیمت خورده.

اما نگین؛ نگین آتی، سررسید آبان، ۱۱۳۰۱ تومن، نگین آتی سررسید شهریور، ۱۰۶۳۰ تومن و نگین سپرده بین ۹۵۲۱ تومن تا ۹۷۰۰ تومن برای هر گرم زعفران.

خیلیم خوب و عالی. ما در بخش اخبار، خبر خاصی رو برای شما پیدا کردیم و قرار هست این خبر رو همینجا در رادیو زعفران، پیگیری بکنیم. در خبرها، تیتر اینگونه رقم خورده بود. پیشنهادات علی شریعتی مقدم برای خروج از شرایط فعلی در صنعت زعفران. حتما، فعالان صنعت و حوزه زعفران، یا نام آقای شریعتی به اندازه کافی، آشنا هستند. ایشون ریاست کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران رو، به عهده دارن. آقای شریعتی فرموده بودن که به افزایش دو برابری قیمت طی دو هفته معتقد نیستند و گفته بودن که در این خصوص، برنامه جامع نیاز هست. ما به واسطه همین راهکار ها، همینک، ارتباطی برقرار کردیم با جناب آقای شریعتی مقدم عزیز تا در مورد این راهکارها با ایشون گفتگو بکنم.

-آقای شریعتی مقدم، سلام؛ ارادت. عصر شما و روز شما بخیر.

+منم سلام دارم خدمت شما و مخاطبینتون و آرزوی موفقیت بخصوص سلامتی تو این شرایط برای همگی و توجهتون رو به زعفرون، ارج می نهم.

-متشکرم

+در خدمتم

-درود بر شما. خبری که خوندم رو تایید می کنید؟ چنین اظهار نظری داشتین؟ افزایش دو برابری قیمت…

+بله ببینید؛ بله اینکه خبر چند هفته پیش هست که گفته شده و زعفران طی دو هفته قیمتش دو برابر میشه که یه مقدار به نظر اومد که خبر، این نوع اطلاع رسانی، دقیق نباشه و همین اتفاقم نیوفتاد ولی، اون در ادامش که از بنده نقل قول فرمودید، نیاز به یک، همونطور که عرض کردم، طرح جامع هستش که از کار های تحقیقاتی از ظرفیت های بالقوه ای که محصول زعفران، حالا هم زعفران هم جنبه غذایی قوی داره از نظر آنچه بر کیفیت غذا که میشه با زعفران افزود.

-درسته

+و به خصوص خواص دارویی زعفران میشه گفت که تو مقدمه من یک کتابی نوشتم که داروخانه ای به نام زعفران. ولی یک موضوع مهم هستش که اگر در این، تمرکزی ایجاد بشه، و برنامه ریزی ای برای توسعه بازار و مصرف زعفران بر همین مبنا انجام بشه، و همین بوده که مصرف زعفرون طی سه دهه گذشته، چندین برابر شده.

-بله

+بخش عمده ای که اون رو فعالیت هایی که صادرکنندگان انجام دادن. ولی خب فکر کنم، تو بازاریابی زعفران، صادرکنندگان نسبت به سایر محصولات کشاورزی ما، فعال تر بودن پویا تر بودن. شما ملاحظه کنید که ما مثلا در مورد زعفران، بسته بندی های خیلی خوبی کارخونه جات درست می کنن. بازاریابی کردند به ۶۰ کشور، صادر میشه تا قبل از اینکه مشکلات تحریم جدی بشه. یا موارد متعدد دیگه ای که می تونه محصولات جانبی، با زعفران، ده ها نوع محصول تولید میشه، در حالیکه محصولات مشابه اون مثل زیره و زرشک که قدرت بیشتری هم داشتن از نظر نژادی، این نوع فعالیت ها روش کمتر انجام شده.

-راهکارها که کاملا تخصصی بود، من فکر می کنم که، واقعا چشم انداز خیلی عالی رو میشه با این راهکارها پیگیری کرد. توسعه مصارف و بازارهای هدف، که یکی از راهکار های شما بود، میتونه خیلی نهادینه بشه در بازارها. خیلی اتفاق خوبی رو رقم بزنه. آقای شریعتی مقدم. من همینجا از شما رخصت می طلبم، دعوتتون کنم در قسمت بعدی برنامه ی رادیو زعفران، مهمان ویژه ما باشید. امکان داره قبول بکنید.

+بله خواهش میکنم. خوشحال میشم

-خیلی عالی خیلی عالی. متشکرم. به امید اینکه در قسمت آینده، گفتگوی شیرین زعفرانی با شما داشته باشم. سپاسگزارم از شما.

+خواهش می کنم.

-خیلی ممنون، خدانگهدارتون باشه . متشکرم.

اما یه خبر علمی بهداشتی تقدیمتون بکنم. زعفران بیماری لکه زرد چشم را متوقف می کند. محققان پژوهشگاه رویان با همکاری محققان آلمانی، با بررسی مواد زعفرانی اثبات کردند که آنتی اکسیدان طبیعی اثر استرس اکسیداتیو بر سلول شبکیه رو کم کرده و پیشرفت بیماری تحلیل لکه ی زرد رو کاهش میده یا متوقف می کنه. اینم یه خبر خوب، زعفرانی و علمی.

خبر بعدی: فراخوان حمایتی جهاد کشاورزی، در نشست تخصصی مکانیزاسیون زعفران، در هفته های پایانی تیر ماه، این خبر منتشر شد. به نقل از خبرنگار رادیو زعفران در مصاحبه با مهندس سجادی، ریاست محترم اداره امور فناوری های مکانیزه کشاورزی سازمان جهاد استان خراسان رضوی، حمایت از واحدهای فعال و فناوران مکانیزاسیون این صنعت، در دستور کار قرار گرفته. بد نیست بدونید که طراحان ماشین آلات برداشت گل زعفران و یا پاک کن گل زعفران هم می تونن با مراجعه به این اداره از جزییات این فراخوان، مطلع بشن.

اما خبر ویژه، خبری خاص. معامله ی پایاپای ایران و هند. میوه و زعفران در برابر چای. طبق توافق هند و ایران، پالایشگاهای نفت هند برای واردات نفت خام از حسابهای روپیه در بانک توسعه صنعتی هند استفاده میکردن اما به دلیل تحریم های امریکا از ماه می ۲۰۱۹ تا کنون هیچ وجهی وارد حساب های این بانک ها نشده. امیدوارم این خبر، موجب بشه که بحث صادرات زعفران، با رونق فراوان دنبال بشه و انشالله شاهد شکوفایی قیمت ها باشیم و دل کشاورزامون شاد بشه.

این میز خبر رادیو زعفران بود که تقدیم حضور شما شد…

دیدگاهتان را بنویسید