اخبار داغ زعفرانی

اخبار | قسمت ۳

درود بر شما بزرگواران. همینطور که مستحضر هستید بخش رو در برنامه رادیو زعفران داریم که در اون اخبار مربوط به حوزه زعفران رو مرور می کردیم هر هفته، این بار و از این پس قرار هست زحمت این بخش با یکی از خبرنگاران فرهیخته شهر و استانمون حسین شعبانی عزیز باشه و آماده است تا این بخش رو تقدیم شما بکنه.

-حسین جان درود بر تو.

+ارادت دارم. سلام عرض میکنم خدمت شما و همه شنوندگان خوب رادیو زعفران، اولین رادیوی زعفرانی در ایران. جا داره اینجا تسلیت عرض بکنم ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین رو. امروز سه تا خبر اوردم تو این بخش که اگر اجازه بدین با هم خبرها رو مرور بکنیم.

-خواهش میکنم شروع کنیم بله.

+خواهش میکنم. ما اولین خبری که خدمت شما آقای ذباح باید عرض بکنم، کشف ۵ تن زعفران تقلبی در شهرستان پردیس رو داشتیم.

-پنج تن؟؟ تقلبی؟

+بله مسئول بهداشت شهرستان پردیس در استان تهران گفته که متخلفان طی ۸ ماه گذشته در یک کارگاه غیر مجاز با استفاده از ۱۳۰ کیلوگرم مواد اولیه قاچاق، ۵ تن زعفران تقلبی تولید کردند. بسته های ۲۵ کیلویی که اسانس تولید میکردن و بر اون بسته های برچسب های تقلبی سیب سلامت هم میزدن که.

-باریکلا… اینقده یعنی پیشرفته بودن که حتی برچسب تقلبی هم داشتن.

+دقیقا. خبر دوم جدیدا خبری رو داشتیم مربوط به تولید نانو محصول ضد سرطان از ترکیبات زعفران. یعنی ترکیبی رو از زعفران گرفتن که تونستن در واقع یه محصول ضد سرطان. پژوهشگران دانشگاه گرگان این محصول رو تولید کردند. محمد جعفری مجری طرح گفته که ترکیبات موثره زعفران با اثراتی چون ضد استرس و ضد سرطان بودنش باعث شده که ما این محصول رو با کاربرد نانو حامل های محصول پایدار تولید کردیم و این تحقیق کمک زیادی به اقتصاد و رشد صنعت بومی این محصول کرده.

-باریکلا باریکلا این خبر خیلی خبر خوبی می تونه باشه.

+بله اتفاقا

-تولید نانو محصول ضدسرطان گفتید

+بله

-بسیار عالی

+خبر سوم هم که خدمت شما تو این بخش عرض می کنم عضو شورای ملی زعفران امسال خبر داده که ما بیش از ۵۰۰ تن زعفران در سال جاری رو احتمالا برداشت و تولید خواهیم کرد. علی حسینی با بیان اینکه شاهد افزایش سطح زیرکشت زعفران در ۳۰ استان کشور هستیم گفته که با توجه به افزایش سطح زیرکشت زعفران در کشور انتظار میره هر ساله ۱۰ تا ۱۵ درصد به تولید این محصول اضافه بشه. اینم خبر سومی بود که…

-بسیار عالی بسیار عالی. حسین از پیش خرید و پیش فروش و نمیدونم خرید توافقی چه خبر؟ بالاخره گرفتن کشاورزا پولشون رو؟

+طرح خرید حمایتی در واقع خیلی جا داره که بهش بپردازیم. اگر تو این بخش بهش بپردازیم من. نکاتی رو خدمتتون عرض بکنم. قبلش باید بدونیم که وضعیت زعفران ایران در جهان خب خیلی مناسب نیست. از این جهت که ما در کشورمون ۹۴ درصد سهم تولید زعفران رو در دنیا داریم اما متاسفانه هنوز برای خیلی از مردم در دنیا نا شناخته هست زعفران به نام ایران. و نکته دوم گردش مالی زعفران هست  ما در سال حدود ۸ میلیارد دلار گردش مالی داره زعفران اما سهم کشور ما که بیش از ۹۴ درصد تولید زعفران رو در واقع یدک میکشه فقط ۴۰۰ میلیون دلار یعنی کمتر از ۵ درصد این مبلغ هست.

-این که گفتی خرید حمایتی، در سال ۹۸ شروع شد؟

+بله ما ۸/۸/۹۸ آغاز طرح در واقع خرید حمایتی زعفران در کشور داشتیم که با دستور وزیر وقت کشاورزی، این دستور داده شد به سازمان تعاون روستایی که پشت زمینه این ۱۰۰۰ میلیارد تومان سازمان برنامه بودجه هستش که در واقع قرار بود در نزد بانک ها باشه و با این پول بتونن خرید داشته باشن زعفران های کشاورزها رو. هدف این مساله این بود که ما بتونیم تثبیت مرجعیت قیمت زعفران رو داشته باشیم در کشور و جلوگیری بکنیم از قیمت های کاذبی که گاها ممکنه افرادی اون رو تعیین بکنن.

-این هدف اصلی بود؟

+هدف اصلی هست. بله.

-و محقق شد به نظرت؟

+نه متاسفانه. چیزی که ما امروز در بازار زعفران شاهدش هستیم، حاکی از اینه که این اتفاق، به رقم هدفی که از پیش تعیین شد و هدف درستی هم بود، اما در اجرا، هم بد عمل شد و هم به اون هدفی که باید نرسید. ما ۱۳/۸/۹۸ رییس سازمان تعاونی روستایی کشور، مصاحبه ای رو دارن و این اهداف رو میگن و میگن که در ۱۸ مرکز خرید استان خراسان رضوی و جنوبی ما مرکز گذاشتیم. کشاورزا میرفتن به جهاد کشاورزی معرفی نامه میگرفتن، در واقع سطح تولیدشون تعیین میشد و بعد واگذار میکردن به سازمان تعاونی روستایی؛ اونجا آزمایش های لازم انجام می شد و عیار سنجی میشد و بعد بهشون رسید داده میشد. قیمت زعفران در آغاز فصل برداشت سال ۹۸ از ۱۳ میلیون به ۸ میلیون رسید. یعنی افت زیاد. آماری که وجود داره که خراسان رضوی با ۷۰ هزار کیلوگرم حدودا و یا ۷۰ تن زعفران، بیشترین در واقع حجم زعفران رو تونسته به این طرح بده و بفروشه. در واقع کشاورزهای خراسان رضوی این کار رو انجام دادن که به قول آقای شیرزاد، بالاترین مداخله هدفمند بازار زعفران در ۵۰ سال اخیر رو ما در واقع شاهد بودیم. ما مشکلی….

-سهم شهرستان ها جداگانه نیست الان مشخص باشه؟

+ما سطح زیرکشت رو داریم چرا. مثلا الان ما در تربت حیدریه حدود ۱۲ درصد تولید زعفران رو داریم. و ۱۷ درصد هم سهم شهرستان زاوه هست. یعنی همین دو شهرستان چیزی حدود ۳۰ درصد تولید زعفران کشور رو به دوش میکشن و ما در استان خراسان رضوی در سال گذشته تونستیم با در واقع ۹۰ هزار هکتار سطح زیر کشت، ۳۱۰ تن حدودا زعفران تولید بکنیم. اما مشکلی که جناب آقای ذباح اینجا وجود داره، سر تسویه در واقع کشاورز ها هست.

-اره اصل قضیه همینجا هست.

+مشکلی که متاسفانه ما درگیرش هستیم همین مساله هست. که در واقع ما واکاوی ای که داشتیم، ما رو به این نقطه میرسونه که ما در واقع رد پای کرونا رو در این مساله میبینیم. قرار بود بخشی از این مطالبات کشاورزها رو که در نزد بانک ها سپرده وجود داشت رو به عنوان تسهیلات سازمان تعاون روستایی بگیره و بتونه پرداخت بکنه. ما با ورود کرونا، متاسفانه مثلا یکی از بانک ها از دادن این تسهیلات جلوگیری کرد و ممانعت کرد به دلیل مشکلاتی که بالاخره بوجود آمد و کسری بودجه ای که ممکنه در اون بانک داشت. ما یک سری تغییر و تحولات هم داشتیم. یعنی به خاطر همین زعفران ما ۲ جابجایی رو در سازمان تعاونی روستایی کشور داشتیم.

-در سطح مدیریتیی…

+در سطح مدیریتی کشور. یعنی آقای شیرزاد دو ماه پیش در توییتی نوشتن که به این دلیل بود که قرار نبود زعفران باقی مانده ۷۰ تن زعفران در انبارها مانده بود. یعنی ما مشکلمون سر ۴۰ درصد طلبکاری کشاورزها سر همین ۷۰ تن هست. ۷۰ تن در انبار ها مونده، فروش نشده و پول هم به کشاورز داده نشده.

-بله بله

+این ۷۰ تن قرار بود که به صادراتچی ها داده بشه و صادراتچی ها ببرن و خارج از کشور بود. این دو تا دلیل داره: یکی این که اگر وارد بورس می شد، ممکن بود رو قیمت بازار داخلی تاثیر بذاره و منفی بشه. که این اتفاق متاسفانه در زمان آقای شیرزاد افتاد. ما ۲ تن وارد بورس شد و در نوبت دوم ۵۰۰ کیلو و این اتفاق در واقع باعث شد که آقای شیرزاد از این سمت برکنار بشن و آقای غنی زاده بیان. آقای غنی زاده هم حدودا ۶۰ روز بیشتر در سازمان تعاونی روستایی نبودند و آقای طهماسبی چند روزی هستش که سکان دار مدیریت تعاون روستایی اند.

-یعنی این ۷۰ تن فروش بره بقیه بدهی ها پرداخت میشه…

+بله الان قراره مناقصه ای برگزار بشه صادراتچی هایی رو انتخاب بکنن که اهلیت داشته باشن و اون ها برن زعفران رو بفروشن و انشالله به زودی ما شاهد این باشیم که کشاورزهای طلبکار بتونن به پول خودشون برسن.

-انشالله. حسین جان تحلیل خیلی جامع و خوبی رو تقدیم شنوندگان عزیز کرد. حتما در قسمت های بعدی همچنان پیگیر موضوع خرید توافقی خواهیم بود تا بالاخره برسیم به بخش احقاق حق کشاورزان عزیز و زعفران کاران گرامی. از حسین شعبانی عزیز باید تشکر کنم. خیلی عالی بود متشکرم ازت.

+مرسی. خواهش میکنم.

-در برنامه های بعدی حتما ببینیمت باز هم با خبرهای بیشتر.

+سپاسگزارم ازت.

دیدگاهتان را بنویسید